A bridzs
A bridzset ngyen jtsszk 52 lapos rmi krtyval, azaz joker nlkl. Kt jtkos prt alkotva kzd egy msik pr ellen. A cl: minl tbb tst szerezni. Egy pakli krtyban ngy sznbl 13-13 lap tallhat. A kt pr 13 tsen osztozhat. Egy ts ngy lapbl ll; mind a ngy jtkos egy-egy lapjbl. Aki a legnagyobb lapot tette, az viszi az tst. A sznek rangsorban: treff, kr, kr, pikk. A 13 lap rangsorban a kvetkez: 2, 3, 4, 5, 6 7, 8, 9, 10, bubi, dma, kirly, sz. A ngy jtkost az gtjakrl neveztk el: szak, Kelet, Dl s Nyugat.
Jtkszablyok
- Ktelez sznre sznt tenni.
- Nincs felltsi knyszer, a szn brmely lapjt lehet tenni egy tshez.
- Ha nincs lapunk a hvott sznbl, brmely lapunkat tehetjk az tshez (nincs aduknyszer).
- Az tst az a jtkos viszi el, aki a legnagyobb rang lapot tette a hvott sznbl, vagy a legnagyobb rang adut adta az tshez.
- Mindig az a jtkos hv (jtszik ki egy lapot), aki az elz tst elvitte.
A jtk menete
Az 52 lapot, egyesvel, az ramutat jrsval egyezen kiosztjuk a ngy jtkosnak. A jtk kt f rszbl ll: az els rsz a licitls, ezt kveti a lejtszs. A licitls vgeredmnyeknt az egyik pr vllalja, hogy tbbet t a msik prnl egy meghatrozott adu, vagy ppensggel adu nlkli jtkban. A vllalkoz prnak minimum 7 tst kell vllalnia s maximum 13 tsre vllalkozhat. A vllalt s teljestett tsekrt plusz pontok jrnak, a nem teljestett vllalsrt pedig mnusz pontok. gy ktflekppen lehet pontokat szerezni: vagy azzal, hogy teljestjk a licitlskor trtnt tsvllalsunkat, vagy azzal, hogy megakadlyozzuk a msik pr, vagyis az ellenfl tsvllalst.
A bridzs formi
A bridzs jtknak kt f formjt klnbztetjk meg: beszlhetnk trsasgi bridzsrl s versenybridzsrl. Lnyeges klnbsg az, hogy a versenybridzsnl ugyanazt a kiosztst tbb egyms utni alkalommal jtsszk, ezzel lehetsg nylik az sszehasonltsra. Ezrt lehet a bridzs sport. Ezt technikailag gy oldjk meg, hogy a versenyzk a lejtszs folyamn mindig maguk el teszik a mr kijtszott lapokat, a jtk vgn pedig egy a versenybridzshez rendszerestett tokba rakjk vissza. Innen a "duplicate" bridzs elnevezs is. A verseny sorn kiderl, hogy az azonos vonalon lk mit tudnak elrni ugyanazzal a lappal, ki tud ugyanazokbl a lapokbl tbbet tni, vagyis tbb pontot szerezni. A versenybridzs lehet pros- ill. csapat verseny, st az utbbi idben egyre tbb helyen egyni versenyt is szerveznek.
A bridzs eredete
A bridzs se a XVII. szzad kzeptl jtszott whist nev jtk volt. A whist valsznleg orosz eredet jtk, de trk kzvettssel Konstantinpolyon s Kairn keresztl jutott el Nyugat-Eurpba, ahol elssorban az elit klubokban jtszottk. A bridzs nevnek eredete: egy 1886-os brosra, melyet a British Museum-ban riznek s a cme: "Biritch, or Russian Whist". A jtk alapelemei, egyes technikai s lejtszsi trkkjei mr akkor is ismertek voltak. Az els knyvet a whistrl 1742-ben adtk ki. Az egyre npszerbb jtkrl a XVIII. szzadban jabb knyveket adtak ki, melyek szerzi: Cavendish s Deschapelles voltak.
Az els duplicate (verseny) whistet 1857-ben jtszottk Londonban, Cavendisch irnytsval. Ezen a jnak vlt jtkosok csapata meggyz flnnyel gyzte le ellenfeleit. gy bizonytottk, hogy kikszblhet a szerencse szerepe. A verseny-whist az USA-t is meghdtotta. Az els klubok kztti versenyt 1883-ban Philadelphia-ban jtszottk. Eurpban 1888-ban Glasgowban jtszottk az els klubok kztti mrkzst. 1891-ben alaptottk meg az Amerikai Whist Ligt; a versenyek megrendezshez bevezettk a Kalamazov tlct, azaz a leosztott partik szmra ksztett tokokat. Megjelent az els knyv a versenyrendezsrl John T. Mitchell tollbl, ami szintn mrfldk volt, ugyanis John T. Mitchell tallta ki az els pros-verseny mozgatst - mind a kiosztott partik a tokokban, mind a prok mozognak a verseny sorn - s a matchpoint szmtsi mdszert, azaz a verseny-rtkelst. Ezeket azta is hasznljuk. A mlt szzad vgn egyre tbb helyen a whist szerept tvette a bridzs. jdonsg volt, hogy a bridzsben a jtkos (felvev) maga hatrozhatta meg az adu sznt. Bevezettk a kontrt s a rekontrt, valamint azt, hogy a felvev partnere leteszi az asztalra (dummy whist) a lapjait. Megsznt a felltsi s lopsi knyszer.
itt jthatsz: (csak regelni kell eltte)
http://zone.msn.com/en/bridge/default |